Pielęgnacja

Pielęgnacja

Pielęgnacja latexowej odzieży to temat bardzo ważny, gdyż materiał wymaga odpowiedniej troski i przestrzegania kilku zasad. Każdy kto nosi latex, ma pewne swoje przyzwyczajenia w całym procesie obchodzenia się z nim, jednak kilka punktów takiego procesu zawsze powinno być stałych. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim ważnym aspektom pielęgnacji, by poznać przydatne niuanse. Zaczynajmy!

Na skróty

Pranie

Latex pierze się ręczne. Nie należy wrzucać go do pralki, bo jest to materiał wrażliwy zarówno na chemię, jak i na niewłaściwe traktowanie. Po zdjęciu ubrania należy je w miarę możliwości jak najszybciej wyprać. Jeśli jednak nie możemy tego zrobić, warto zadbać o poprawne przechowywanie latexu przed praniem. Nie rzucajmy go byle jak i zadbajmy, by nie miał kontaktu z metalem (metalowe napy, zapięcia) lub z innymi rzeczami, które mogą go uszkodzić. Zostawmy go najlepiej w zacienionym miejscu.

Krok 1

Do miski, wanny lub jakiegoś naczynia wlej letniej wody – nie zimnej, ale też nie zbyt gorącej. Dodaj do wody środka do prania latexu. Tutaj sytuacja jest podobna do nabłyszczaczy, silikonów i innych – istnieją środki dedykowane do prania latexu. Z pewnością są one najlepsze, ale na ogół można je próbować zastąpić na przykład płynem do mycia naczyń. Ważne, by nie była to mocna chemia, a jak najprostsza w składzie i najdelikatniejsza. Warto wybrać płyny hipoalergiczne.

Krok 2

W przygotowanej kąpieli umieść latex i wypierz go. To właściwie taka sama procedura jak przy zwykłym praniu. Pamiętaj, by uważać i nie zahaczyć latexu, nie uszkodzić go np. zamkiem, zapięciem lub biżuterią (warto robić pranie bez pierścionków, obrączek itp.). Po wypraniu jednej strony, odwróć ubranie na drugą stronę.

Jeśli latex był bardzo brudny lub prałeś wiele dużych rzeczy w tej samej wodzie, powtórz pranie jeszcze raz w świeżej wodzie z detergentem. Pożądany efekt prania to usunięcie całego silikonu oraz wszelkich zanieczyszczeń i uzyskanie zwykłej, lekko matowej powierzchni.

Krok 3

Kolejny etap to płukanie. Nalej czystej, letniej wody i dokładnie wypłucz ubrania, by spłukać cały detergent.

Krok 4

Kolejnym krokiem jest wypłukanie latexu w wodzie z dodatkiem silikonu. Przygotuj czystą, letnią wodę. Dodaj do niej kilka mililitrów silikonu/środka do nabłyszczania latexu. Następnie w przygotowanej mieszaninie wypłucz ubranie z obu stron. Silikon będzie pozostawał na materiale. Płukanie w takiej kąpieli zapewnia równomierne rozprowadzenie silikonu na całej powierzchni materiału.

Krok 5

Ostatnim krokiem jest wysuszenie latexu. Mokre i nasilikonowane ubranie rozwieś na suszarce, zawieś na wieszaku lub w jakiś inny sposób. Rozepnij zamki, szczególnie te w dolnych częściach, by woda mogła ściekać. Pamiętaj, by wieszak jak i suszarka były najlepiej plastikowe, bez ostrych krawędzi. Można również użyć ręcznika i rozłożyć na nim ubranie. Najlepiej jest zostawić latex na około dobę, odwracając co jakiś czas ubrania. Woda odparuje, a silikon pozostanie. Dodatkowo można odsączyć nadmiar wody przy pomocy mikrofibry lub ręcznika. Ważne, by nie wycierać (bo wycierać będzie się również silikon), a jedynie odsączać poprzez delikatne oklepywanie. Ubranie powinno być całkowicie wysuszone z wody. Latex w takiej formie jest gotowy do schowania i kolejnego ubrania.

Powyższe kroki to taka podstawowa, ale nie sztywna procedura prania latexu. Można oczywiście ją dostosowywać do swoich potrzeb, np. pominąć płukanie w czystej wodzie i przejść od razu do silikonowania. Kwestią wyczucia jest ilość dodawanego silikonu. Lepiej na początku dodać go do wody mniej i zobaczyć czy całe ubranie się nim pokrywa, a w miarę potrzeby dodać nieco więcej. Wszystko jest kwestią wyczucia oraz własnych upodobań. Najważniejsze jest, by o latex dbać, wyczyścić go z silikonu i zanieczyszczeń oraz dobrze wysuszyć.

Latex przed praniem
Latex po praniu

Przechowywanie

Przechowywanie latexu to rzecz raczej intuicyjna. Ponieważ latex to materiał naturalny, to takie czynniki jak słońce oraz powietrze w długiej perspektywie wpływają na niego negatywnie. Aby zatem cieszyć się ubraniami jak najdłużej, warto ograniczyć ich wpływ. Po wypraniu i wysuszeniu latexu, jest on gotowy do schowania. Latex starannie składamy i przechowujemy w plastikowych zamykanych woreczkach, każdą rzecz osobno. Przed zamknięciem woreczka pozbywamy się z niego nadmiaru powietrza. Zamykany woreczek nie dopuszcza nowego powietrza i całość jest bezpieczna. Można tutaj używać popularnych woreczków strunowych, jednak są one z reguły dość cienkie i wystarczają na jeden/dwa użycia. Warto więc rozejrzeć się za wersjami grubszymi, bo takie posłużą nam dłużej. Oczywiście ubranie składamy delikatnie, nie ugniatając go na siłę. Tak przygotowane ubrania wkładamy w ciemne i raczej chłodne miejsce, nie zostawiamy na słońcu. Warto rozważyć dodatkowe nieprzezroczyste pudełko, które można wstawić do szafy, chociaż jest to zupełnie opcjonalne.

Przykład zabezpieczenia latexu folią na czas przechowywania
Latex przechowujemy w zaciemnionym miejscu

Odpowiednie przechowywanie latexu nie jest trudne, ale warto robić to dobrze, gdyż większość czasu ubrania spędzą właśnie w tym stanie. Jeśli ubranie ma elementy o które się szczególnie martwimy, warto je dodatkowo zabezpieczyć. Takimi elementami mogą być metalowe zapięcia lub napy, wstawki z jasnego latexu i inne. Tutaj sprawdzi się zwykła folia spożywcza – można nią na przykład dodatkowo pokryć chociażby metalowe zapięcia koszuli. Dzięki temu mamy pewność, że nie będą one miały kontaktu z latexem po złożeniu ubrania. Dobrze zadbany i przechowywany latex może posłużyć nam przez długie lata.

Autor: MrLatexDave
Zabrania się kopiowania powyższych treści

w całości lub fragmentach bez zgody autora.